Facebook

Яка свердловина вважається артезіанською?

Артезіанська свердловина

Постійне спілкування з замовниками з питань буріння свердловин на воду дає багату поживу для роздумів. Особливо цікавим моментом є уявлення людей про «чарівні» властивості артезіанських свердловин:

 

  • воду з цієї свердловини завжди можна брати без насоса;
  • вода з цієї свердловини завжди йде питна;
  • і т.п.

У цій статті автор спробує поетапно, з підручником в руках, розповісти яка свердловина є артезіанською. А якщо вам потрібно пробурити артезіанську свердловину, звертайтесь сюди.

В рамках гідрогеології слово артезіанський (а) зустрічається в наступних теоретичних поняттях:

  • артезіанський басейн
  • Артезіанська свердловина
  • артезіанські води

Що означають ці слова, подивимося за підручником Інженерна геологія (В.П. Ананьєв, А.Д. Потапов):

Артезіанський басейн - родовище підземних напірних вод, приурочене до отрічательной геологічній структурі (кормушка, синеклиза, прогин).
Артезіанська свердловина - свердловина, що розкрила напірні (артезіанські) води.
Артезіанські води - визначаються як міжпластові і напірні.
(Інженерна геологія стор. 445)
Уважний читач уже на цьому етапі помітить деякі блукання і відсутність стрункої теорії щодо поняття «артезіанський (а)». наприклад:

Чому артезіанські води розкриваються через поняття міжпластовому і напірних і при цьому не ув'язуються з артезіанських басейном. Виходить, що вони можуть належати до артезіанського басейну, а можуть і не належати?

Артезіанська свердловина так само у разі не пов'язана з артезіанських басейном. Виходить що басейн окремо, а свердловина окремо. І може існувати самостійно.

З іншого боку давайте уважно придивимося до цих трьох визначень. Всі вони включають одну важливу загальне поняття: напірні води. Що це за води подивимося в тому ж підручнику:

Напірні води - міжпластові води, рівень яких при розтині свердловиною верхнього водоупора встановлюється вище його підошви. Якщо рівень води встановиться вище поверхні Землі, свердловина буде фонтанувати. (Інженерна геологія стор. 480)
Для повноти картини наведемо ще одне визначення:

Міжпластові води - водоносний горизонт, що знаходиться між двома водоупорами. (Інженерна геологія стор. 478)
Отже, сформулюємо простими словами яка свердловина називається артезіанської, згідно з наведеними вище визначеннями:

Артезіанська свердловина - це споруда, в якому після буріння рівень води встановився вище підошви верхнього водотривкому шару.

До речі, в зв'язку з тим, що напірний характер з часом може зникати, але при цьому цей критерій ключовий для визначення артсвердловини, виникає питання: «В процесі розвитку ситуації при зникненні напірного характеру, свердловина перестає бути артезіанської?»

Яка свердловина є артезіанською по закону?
Це питання часто задають в зв'язку з оформленням свердловин на воду для юридичних осіб. Строго кажучи, в законодавчій базі немає визначення артезіанської свердловини. Хоча в багатьох нормативних документах технічного характеру і в рішеннях судів це слово зустрічається.

Яка свердловина артезіанська автору вдалося (напевно) показати вище. Подивимося, які практичні наслідки можуть мати місце, коли мова йде про артезіанські свердловини:

  • В силу напірного характеру підземних вод водозабірні споруди подібного роду можуть мати самоізлів. Наявність подібного процесу може створити певні труднощі при облаштуванні.
  • В силу залягання між водотривкими пластами артсвердловини можна вважати добре захищеними від поверхневих забруднень.
в Інженерні системи Переглядів: 1626 Коментарів: 0
Оцінити цей запис:
0

Коментарі

  • Ніяких коментарів поки не було створено. Станьте першим коментатором.

Залишити Ваш коментар

Гість Середа, 01 лютого 2023