Facebook

Регульований блок живлення з захистом від перевантаження

Під час налаштування всіляких радіоелектронних пристроїв часто буває, необхідний блок живлення, в якому реалізована функція плавного регулювання, як вихідної напруги, так і значення струму з перевантаження.

Захист блоку живлення від перевантаження

У більшості простих блоках, реалізований захист блоку живлення від перевантаження тільки від перевищення максимальний струм навантаження. Подібна електронний захист, головним чином, призначається для самого блоку живлення, а не для підключеної до нього навантаження.

Для надійного функціонування, як блоку живлення, так і приєднаного до нього електронного пристрою, бажано мати можливість зміни порога спрацьовування захисту по струму в великих межах, причому при спрацьовуванні захисту підключена навантаження повинна бути знеструмлена.

Наведена в даній статті схема є ще одним варіантом лабораторного блоку живлення, що дозволяє виробляти плавне регулювання всіх перерахованих вище параметрів.

Опис роботи регульованого блоку живлення

На операційному підсилювачі LM358 (DA1.1) побудований регульований стабілізатор напруги. З виведення потенціометра R2 на його прямої заявки (висновок 3) йде опорна напруга, величина якого встановлюється стабілітроном VD1, а на інверсний вхід (висновок 2) надходить потенціал ООС з емітера транзистора VT2 через резисторний дільник напруги R10 і R7.

Негативно зворотний зв'язок створює баланс напруг на обох входах ОУ LM358, відшкодовуючи вплив дестабілізуючих причин. Шляхом обертання ручки потенціометра R2 здійснюється зміна вихідної напруги блоку харчування.

Мощный регулируемый блок питания захисту від перевантаження по струму побудований на другому операційному підсилювачі DA1.2, що входить до складу мікросхеми LM358, який використовується в даній схемі в якості компаратора. На його прямий вхід через опір R14 йде напруга з датчика струму навантаження (опір R13), а на інверсний вхід надходить опорна напруга, сталість якого забезпечує діод VD2.

До тих пір поки падіння напруги, що формується струмом навантаження на опорі R13, нижче опорного, потенціал на виході 7 операційного підсилювача DA1.2 практично дорівнює нулю. У тому випадку, якщо струм навантаження перевищить допустимий, потенціал на виході DA1.2 зросте до напруги харчування. В результаті цього через опір R9 піде струм, який відкриє транзистор VT1 і запалить світлодіод HL1. Діод VD3 починає пропускати струм і крізь опір R11 шунтирует електричний ланцюг ПОС. Транзистор VT1 під'єднує опір R12 паралельно стабілітрону VD1, і як наслідок цього напруга на виході блоку живлення знижується практично до нуля через закриття транзистора VT2.

Заново підключити навантаження можливо нетривалим вимиканням електроживлення або шляхом натискання на кнопку SA1. Для захисту транзистора VT2 від зворотного напруги, що йде з ємності С5, яке виникає при від'єднанні навантаження від блоку живлення, в схему доданий діод VD4.

Деталі блоку живлення

Транзистор VT1 можливо поміняти на КТ315Б - КТ315Е. Транзистор VT2 можна замінити на довільний з серій КТ827, КТ829. Діоди VD2 - VD4 можливо застосувати КД522Б. Опір R13 можливо зібрати з трьох впараллель з'єднаних резисторів МЛТ-1 опором по 1 Ом кожен. Стабілітрон VD1 будь з напругою стабілізації 7 ... 8 вольт і струмом від 3 до 8 мА. Ємності СЗ, С4 довільні плівкові або керамічні. Електролітичні конденсатори: С1 - К50-18 або аналогічний закордонний, інші - марки К50-35. Кнопка SA1 без фіксації.

в Електрика Переглядів: 4849 Коментарів: 0
Оцінити цей запис:
0

Коментарі

  • Ніяких коментарів поки не було створено. Станьте першим коментатором.

Залишити Ваш коментар

Гість Четвер, 08 червня 2023