Історія цегли настільки цікава і пізнавальна, що вивчаючи її, вчені мають можливість реконструювати основні етапи розвитку техніки і технології в тій чи іншій державі.

 

Перше застосування цегли в історії людства.

Відразу варто відзначити, що точно встановити, де ж вперше був застосований цегла досить складно. В даний час більшість вчених сходиться в одному: даний будівельний матеріал з'явився і став застосовуватися людьми кілька тисячоліть тому. Так, зокрема, предмети з підданої термічної обробки глини, були знайдені на одній з палеолітичних стоянок в Словаччині, що відповідає періоду, віддаленого від сучасності на 25000 років. Власне цеглини особливо активно знаходять у розкопках різних давньосхідних міст і поселень, де вони відрізнялися відомої міцністю, а за формою нагадують булки хліба.

Цілком природно, що найбільш стародавнім видом даного матеріалу є цегла-сирець, який виготовлявся з необпаленої глини. Такий вид цегли в безлічі знаходять, наприклад, в Давньому Єгипті. А ось в Месопотамії і Стародавньому Римі значна частина споруд, у тому числі таких складних, як арки і склепіння, викладалася вже з обпаленої цегли.

Поява і розвиток нових технологій у виробництві цегли.

Аж до початку в Європі промислової революції технологія виробництва цегли залишалася досить витратною і трудомісткою: мало того, що форма цьому виробу придавалась вручну, так ще й сушитися воно могло виключно влітку. У XIX столітті з розвитком складних технологічних процесів, з'являється обпалювальна піч, яка в основних своїх рисах застосовується і в даний час. Крім того, починають впроваджуватися різні пристосування (вальці, бігуни, глиномялки), які помітно спростили весь процес, і дозволили вести виробництво цілий рік.

Застосування цегли в Україні.

Що стосується нашої країни, то тут почало виробництво цегли пов'язують з впливом Візантії, яке значно посилилося після прийняття Руссю християнства в 988 році. Так як своїх майстрів у той час практично не було, то для зведення церков запрошувалися грецькі майстри, які й познайомили наших предків з секретами виготовлення цегли.

Згодом українські майстри досягли значних висот у виробництві цих будівельних майстрів, доказом чого є численні храми та інші церковні та світські будівлі. Склався навіть так званий «український стандарт» у виробництві цегли, уніфікація якого з європейським сталася тільки в кінці XIX століття.