Сонячні колектори

Ніхто не відмовиться від гарячої води за ціною холодної. Сьогодні це реально, завдяки винаходу сонячних колекторів. Перевага їх застосування полягає в тому, що така система починає окупатися з першого дня установки, оскільки сонячна енергія абсолютно безкоштовна і її використання не обкладається податком.

Звичайно, терміни окупності такої системи передбачити складно, адже все залежить від добового обсягу споживання гарячої води, вартості виду палива, альтернативою якому передбачається енергія сонця, кількості сонячних днів, потужності сонячного випромінювання в регіоні, а також інших факторів. Однак термін окупності може стрімко зменшуватися пропорційно зростанню цін на традиційні енергоносії, роблячи більш привабливою ідею придбання сонячного водонагрівача.

Типів сонячних колекторів існує безліч. У цій статті буде описаний один з них, найбільш оптимальний для застосування в уже існуючих спорудах - одноконтурний вакуумний сонячний колектор з виносним накопичувальним баком.

Такий водонагрівач зручний перш за все тому, що всі комунікації знаходяться поза будівлею і не вимагають наявності технічного приміщення, облаштувати яке часто буває неможливо в житловому будинку. До такого пристрою досить підвести труби гарячої та холодної води, щоб почати ним користуватися. Для розширення можливостей знадобиться також мережу 220 вольт. Але і без електроживлення колектор буде виконувати свою основну функцію.

Конструкція вакуумного сонячного колектора

Вакуумний сонячний колектор прямої дії, по суті, є бойлером. Тільки роль ТЕНів в ньому виконують мідні нагрівальні елементи, що знаходяться всередині накопичувального бака. Їх кількість залежить від об'єму накопичувача. Актуальні ціни на вакуумні сонячні колектори можна подивитись тут: https://effectenergy.com.ua/ua/produktsiia/soniachni-kolektory/vakuumni-soniachni-kolektory.html.

Мідні нагрівальні елементи (heat pipe - теплові трубки) розташовуються в скляних вакуумних трубках, конструкція яких подібна термосу, що забезпечує мінімальні втрати тепла.

Усередині теплових трубок знаходиться незамерзаюча, легко кипляча рідина. Сонячна енергія, що поглинається селективним покриттям вакуумної трубки, перетворюється на теплову енергію, яка передається тепловим трубкам. Рідина, що знаходиться всередині теплової трубки, закипає і у вигляді пари піднімається до наконечника трубки.

Там вона віддає своє тепло воді, що знаходиться в баку і, охолоджуючись, конденсується, стікаючи в нижню частину трубки. Цей процес циклічно повторюється.

Мідний наконечник теплової трубки не взаємодіє безпосередньо з водою в накопичувачі. Він міститься в латунну гільзу, яка вкручується в корпус.

Накопичувальний бак постійно наповнений водою, яка знаходиться під магістральним тиском водопроводу. Максимально допустимий тиск для бака - 0,6 МПа. Подача холодної води здійснюється в нижню частину накопичувача, паркан нагрітої відбувається з верхньої. За рахунок цього потоки не змішуються, забезпечуючи сталість температури на виході практично до повного зливу обсягу бака. У верхній частині накопичувача розташований автоматичний.

Контроль за роботою водонагрівача здійснюється за допомогою багатофункціонального контролера, який аналізує і відображає дані по температурі води, а також управляє електричним нагрівальним елементом, встановленим в баку. Використання сонячної та електричної енергії дозволяє колектору забезпечувати безперебійне гаряче водопостачання, навіть в похмуру погоду.